Yeni Medya ve İnternet · 27/10/2023

Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi rehberleri

2020 yılında AB TACSO 3 Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi” İleri Düzey ve Temel Eğitim programlarının eğitim içeriklerini kapsayan “kapsamlı” ve “temel” olmak üzere iki farklı düzeyde rehber yayınlamıştık. Kasım 2020’de iki farklı oturumda çeşitli STÖ yöneticileri ve aktivistlere yönelik Emre Kızılkaya ile verdiğimiz eğitimler sonucunda oluştu bu rehberler.

Çalışmada veri toplama ve veri yönetimi metotları ile nicel/nitel veriye dayalı iç ve dış izleme stratejileri, bilgi aktivizmi ve kanıta dayalı savunuculuk, dijital haklar ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Son zamanlarda yeni medya üst başlığı altında verdiğim “Bilgi Doğrulama”, “Bilgi Aktivizmi”, “Dijital İletişim Araçları” gibi eğitimlerimde sıkça anlattığım çeşitli araçlar ve yöntemler bu rehberlerde bulunmakta. (Verdiğim eğitimler için buraya tıklayınız)

📑 Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi Temel Eğitim Rehberi‘ni PDF olarak indirmek için buraya tıklayınız.

📑 Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi Kapsamlı Rehberi’ni PDF olarak indirmek için buraya tıklayınız.

Not düşmekte fayda var. Bu rehberlerde söz konusu bazı araçlar artık platformların politika değişiklikleri nedeniyle çalışmıyor. Aynı zamanda bazı araçlar da o araçları geliştiren toplulukların/kişilerin projelerini sonlandırması sebebiyle kullanılamaz durumda. Ama yinede rehberler genel mahiyeti açısından işinize yarayacak yöntemler, kaynaklar ve araçlarla dolu. Bu vesileyle bu eğitim ve rehber çalışmasında beraber çalıştığımız Emre Kızılkaya’ya ve bu eğitimleri kitapçık haline getiren Ayça Beştepe Günçakın’a teşekkür ederim.

Çalışmalarımı Whatsapp Kanalım üzerinden takip etmek isterseniz buraya tıklayınız.