Mehmet Şafak Sarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) mezunudur. Yeni Medya, yeni nesil gazetecilik ve iletişim teknolojileri, bilgi düzensizliği ile mücadele (mezenformasyon ve dezenformasyon) ve dijital güvenlik çalışma alanıdır. Ayrıca çeşitli kişi ve kurumlara dijital iletişim ve sosyal medya danışmanlığı ve dijital tasarım hizmetleri vermektedir. Tüm bu alanlara yönelik tematik eğitimler vermektedir.

10 yılı aşkın süredir çeşitli gazetecilik projelerinde ve internet haber sitelerinde editörlük ve gazetecilik yapmaktadır. 2016’dan beri medya profesyonellerine yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo‘ya katkı çalışma alanlarına yönelik yazı ve makalelerle katkı sağlamaktadır. 2018-2020 yılları arasında Dijital Güvenlik Projesi‘nin koordinatörlerinden biri olmuştur. Proje Web Sitesi’ne içerikler üretmiş ve proje kapsamındaki eğitim, etkinlik ve atölyeler organize etmiştir. Dijital gazetecilik akademisi olan NewsLabTurkey‘nin kurucularından biridir ve 2018 – 2020 yılları arasında sorumlu yazı işleri müdürü olarak projede çalışmıştır.

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğini 2017-2021 yılları arasında yapmıştır. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından verilmekte olan “press card” sahibidir. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesidir. Sivil toplum açısından şu an medya ve inovasyon çalışmalarına yönelik çözümlerini MINT Associaton üzerinden yürütmektedir.

2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 eyalet ve yaklaşık 40 gazetecilik kurumunu mesleki ziyaret, çeşitli eğitim ve atölyelerden ile düzenlenmiş  International Visitor Leadership Program (IVLP) kapsamında ‘Edward R. Murrow Program for Journalists Multi-Regional Project Research and Investigation‘ programından mezun olmuştur.

Şu an Yeni Arayış‘ta medya ve teknoloji üzerine yazmakta aynı zamanda kurumun dijital iletişim danışmanlığını yapmaktadır. Sarı aynı zamanda sahte haber ve nefret söylemini odağına olan SahNe Projesi‘nde ise eğitim direktörlüğü ve olgu kontrolü analizleri yayımlamaktadır.

Gündemin satır aralarında gezen, söylenmeyeni bulmaya çalışan Aç Parantez platformunda genel koordinasyon, prodüksiyon ve iletişim çalışmalarını yürütmekte ve programlar yapmaktadır.


✉️ E-posta adreslerim:

[email protected]
[email protected]


💰 Bana Patreon üzerinden buraya tıklayarak destek olabilirsiniz.


📨 E-Bülten