Dijital Güvenlik / Yazılar · 08/02/2023

Sosyal medya engellemesine çözüm: VPN

Eğer bir siteye ya da sosyal ağlara ülkenizden herhangi bir sebeple erişemiyorsanız sanal özel ağ yani VPN (Sanal Özel Ağ) ile uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanabilirsiniz. Eskiden belirli düzeyde teknik bilgi gerektiren bir teknolojiydi artık bayağı pratik.

Bilmediğiniz ve siber güvenlik uzmanları tarafından önerilmemiş VPN hizmetlerini kullanmayın. VPN hizmetlerinin çoğu güvenli değil ve aslında size zarar verecek türden. Lütfen uyarıları, yönlendirmeleri okuyun ve önerilen VPN’leri kullanın.*

RISE UP VPN

Hem özgür yazılım olan hem ücretsiz hem de kriptolu olarak önereceğim VPN, RiseUp VPN.

RISE UP, şifreleme, anonimleştirme hizmetleri ve veri saklama dahil güvenli iletişimi kolaylaştıran ürünler sağlayan kâr amacı gütmeyen bir topluluk. iOS cihazlar haricinde macOS dahil tüm cihazlarda çalışır.

İndir, tıkla, kur, çalıştır.
| macOS için indir | GNU/Linux için indir | Android için indir | Windows için indir

PROTON VPN

Bir diğer alternatif ve ortalama bir internet kullanıcısı için en kolay ve aynı zamanda güvenilir VPN hizmeti Proton VPN’dir. Şifresiz (kriptosuz) hâli ücretsiz. Sadece başka bir ülkeden internete çıkıyorsunuz. Engellerden, yavaşlatmalardan kaçabiliyorsunuz. İnternet tarayıcısı üzerinden bağlamıyorsanız, yükleme sayfasında ücretsiz bir Proton Mail hesabı açarak yola koyulabilirsiniz.

Android için İndir | iOS için İndir


VPN hizmetleri internete anonim olarak katılabilmek, kişisel verilerinizi kötü niyetli kişi ve kurumlardan korumak için bireysel kişilerden topluluklara, özel şirketlerde kamu kuruluşlarına en etkili internet protokollerinden biridir. Kullanmaktan çekinmeyin.


* https://www.privacytools.io/privacy-vpn