Basından / Dijital Güvenlik · 05/10/2019

NLTR Podcast’te gazetecilikte bilgi güvenliği konuştuk

Betül Arslan ve Ramazan Subaşı’nın hazırlayıp sunduğu NewsLabTurkey Podcast yayının ikinci bölümüne gazetecilerin alması gereken dijital güvenlik önlemlerini konuştum. İyi dinlemeler.

Programda ilk olarak yeni iletişim araçları ile beraber artık iletişim biçimimizin de değiştiğini dile getiren Sarı şunları söyledi: “Elimizde bulunan bütün akıllı cihazlar artık tüm dünyaya bağlı ve sürekli veri paylaşıyorlar. Bu özellikleri sayesinden her türlü aktivitemiz çeşitli sunuculara dağıtılıp işleniyor.”

Gerçek ve sanal yaşam arasında bir ayrım kalmadığını belirten Mehmet Şafak Sarı gündelik hayatta kişisel mahremiyete dair önlemler aldığımızı fakat dijital cihazlarımız konu olduğunda bunu yapmadığımızı belirtti.

Mahremiyet bilgilerimizi gizlemek ile değil bilgilerimizi korumak ile ilgili olduğunu belirten Sarı, mahremiyetin bir temel hak olduğunu, kimsenin kredi kartımızı alnımıza yapıştırıp “Benim kredi kartım bu, şifrem bu” diye dolaşmadığını ama güvensiz internet kullandığımızda tüm bilgilerimiz milyonlarca sunucuya dağıtmış olduğumuzu söyledi.

Gazetecilerin dijital güvenliğine özel olarak dikkat etmesi gerektiğine değinen Mehmet Şafak Sarı, kimi gazetecilerin araştırdıkları konular ile büyük çıkar odaklarının ya da kötü niyetli grupların ayağına basabileceklerini belirterek dijital güvenliğe dikkat edilmemesi durumunda gazetecilerin hayatlarının riske girebileceğini ifade etti.