VOLT DATA LAB’dan Gazeteciler için Dijital Güvenlik Araçları

VOLT DATA LAB veri odaklı araştırmalar, araştırmalar, haberler, görseller, görselleştirmeler, isteğe bağlı projeler yapan, medya şirketlerine ve STK’lara eğitim sunan veri odaklı bir gazetecilik ajansıdır. Aşağıda kurumun da kullandığı, gazeteciler için gizlilik, güvenlik, belge paylaşımı ve teknoloji için araçlar çantasının içeriğidir.

PrivateBin: PrivateBin, sunucunun yapıştırılan veri hakkında sıfır bilgiye sahip olduğu minimalist, açık kaynaklı bir çevrimiçi metin kutusudur. Veriler tarayıcıda 256 bit AES kullanılarak şifrelenir / şifresi çözülür.

Signal: Mesajlaşma uygulaması. En gelişmiş uçtan uca şifreleme (açık kaynak Sinyal Protokolü ile çalışır) konuşmalarınızı güvende tutar. Her mesaj, her çağrıda gizlilik isteğe bağlı bir mod değildir, sadece Signal’in çalışma biçimidir.

ProtonMail: ProtonMail bir e-posta ve VPN hizmetidir. Tüm e-postalar uçtan uca şifreleme ile otomatik olarak korunur. Bu, e-postalarınızın şifresini çözülemediği ve içeriğinini okunamadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, şifrelenmiş e-postalarınız üçüncü taraflarla paylaşılamaz.

ExifCleaner: ExifCleaner, basit bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak görsel, video ve PDF’lerin exif / meta verilerini kaldırmak için kullanılan ücretsiz, açık kaynaklı bir uygulama.

Bitwarden: Bitwarden ücretsiz ve açık kaynaklı bir parola yöneticisidir. Bireyler, ekipler ve iş organizasyonları için şifre yönetimi sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Bitwarden, tüm girişlerinizi ve parolalarınızı saklamak için en kolay ve en güvenli çözümlerden biridir ve bunları tüm cihazlarınız arasında senkronize halde yapmanızı sağlar. Bitwarden bulutunu kullanmak istemiyorsanız, kendi Bitwarden sunucunuzu kolayca barındırabilirsiniz.

Have I Benn pwned: Bir veri ihlali durumunda güvenliği ihlal edilmiş bir hesabınız olup olmadığını kontrol edin.

NordVPN: İyi, uygun fiyatlı bir VPN hizmeti.

Nextcloud: Nextcloud, kontrol ettiğiniz özel bir sunucuda kendi dosya barındırma hizmetlerinizi oluşturmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir istemci-sunucu yazılımı paketidir.

Privnote: Okunduktan sonra kendini imha edecek notlar gönderin.

Outline: Outline, haber kuruluşlarının kendi ağlarına ve internete daha güvenli bir şekilde kolayca erişmelerini sağlar. Yazılımı, kişisel veya kurumsal bir VPN sunucusu oluşturulmasına izin verir.

Intra: Intra sizi haber sitelerine, sosyal medya platformlarına ve mesajlaşma uygulamalarına erişimi engellemek için kullanılan siber saldırı ve DNS manipülasyonundan korur.

Privacy for Journalists: Gizlilik ve bilgi güvenliği konusunda sıradan vatandaşları ve profesyonelleri bilgilendirmeye ve eğitmeye yönelik web sitesi.

Brave: Brave, bilgisayarlarınız ve mobil cihazlar için hızlı ve güvenli bir web tarayıcısıdır.

TOR: Tor Tarayıcı, ziyaret ettiğiniz her web sitesini yalıtır, böylece üçüncü taraf izleyiciler ve reklamlar sizi takip edemez. Tarama işlemi bittiğinde çerezler otomatik olarak temizlenir. Tarama geçmişiniz de öyle.

Searx: Arama mekanizması. Searx, 70’ten fazla arama hizmetinin sonuçlarını toplayan ücretsiz bir internet meta arama motorudur. Kullanıcılar ne izlenir ne de profillenir. Ek olarak, searx, çevrimiçi anonimlik için Tor üzerinden kullanılabilir.

Qwant: Qwant felsefesi iki prensibe dayanan bir arama motorudur: kullanıcı takibi ve filtre kabarcığı yok.

Workbench: Tüm veri araçlarınız tek bir yerde. Workbench, günlük veri analizinin tüm adımlarını tarayıcınızdaki bir ortak belgeye getirir.

Kaggle: Kaggle kurulum gerektirmeyen, özelleştirilebilir bir Jupyter Notebook ortamı sunar. Ücretsiz GPU’lara ve topluluk tarafından yayınlanan veri ve kod havuzuna erişin.

Airtable: Airtable Blocks, ekibiniz için mükemmel iş akışını oluşturmak üzere karıştırabileceğiniz ve eşleştirebileceğiniz yaratıcı bir uygulama benzeri işlev paleti sunar.

Standard Notes: Ücretsiz, açık kaynak kodlu ve tamamen şifreli notlar uygulaması. Standard Notes her platformda ücretsiz olarak kullanılabilir ve platformlar arası senkronizasyon uçtan uca şifreleme ile standart olarak gelir.

Tresorit: Uçtan Uca Şifreli Dosya Senkronizasyonu ve Paylaşımı. Tresorit, buluttaki dosyaları istediğiniz yerden, istediğiniz zaman kolayca depolamak, senkronize etmek ve paylaşmak için ultra güvenli bir yerdir.

Firefox Send: Firefox Send, dosyalarınızı uçtan uca şifreleme ve otomatik olarak sona eren bir bağlantı ile paylaşmanıza olanak tanır. Böylece, paylaştığınız şeyleri gizli tutabilir ve dosyalarınızın sonsuza kadar çevrimiçi kalmadığından emin olabilirsiniz.

Sync: Sync, dosyalarınızı hemen hemen her yerden depolamanızı, paylaşmanızı ve erişmenizi kolaylaştırır. Sync gizliliğinizi uçtan uca şifreleme ile korur.

Overviewdocs: Overviewdocs binlerce belgeyi süper hızlı bir şekilde okumanıza ve analiz etmenize yardımcı olan açık kaynaklı bir platformdur. Tam metin araması, görselleştirmeler, konu kümeleme ve daha fazlasını içerir.

Databin: Databin, Excel’den birkaç satır veya bir SQL verileri başkalarıyla paylaşmanıza yardımcı olur.

Coda: Coda bulut tabanlı bir belge editörüdür.