Blokzinciri · 20/12/2021

Merkezsiz Bülten yayın hayatına başladı

Uzun bir süredir planladığım ve harika bir ekiple hayata geçebilen Merkezsiz Bülten, blokzinciri ve Web3 merkezli gelişmeleri size sunacak bir platformun ilk parçası olarak yayım hayatına başladı. Abone olmak ve kısa bilgilendirme için burayı tıklayınız.

Blokzinciri tabanlı teknolojileri anlamak

Türkiye’de Blokzinciri merkezli teknolojileri ve uygulama alanlarını hakkında bilgi birikiminin ve okur yazarlığın düşük olduğunu düşünüyoruz. Geleneksel medya bu konuda bir hâyli yetersizken, dijital medyadaki kaynaklar ise meselenin büyük bir çoğuklukla kriptopara ve dijital varlıklar üzerine odaklanmakta. Özellikle ulusal çapta Blokzincri ve teknolojilerinin gündelik yaşamımızdan, toplumsal ve siyasal süreçlere olan katkısı, sosyal ve kültürel anlamda yarattığı olanaklar konusunda, tüm merkezsiz ağlar ve blokzinciri odaklı, NFT, Metaverse, Kriptoparalar, Web 3.0, Semantik Web gibi kavramları anlatacağımız, kamuoyundaki gelişmeleri bir krasyon şeklinde blokzinciri ilgililerinin ekosistemi de aşacak şekilde aktarmak istiyoruz.

Bilgi düzensizliğini yenmek

Özellikle bu kavramlara yönelik bakışta ve üretilen içeriklerde ciddi anlamda bilgi düzensizliği bulunmakta. Birçok gazeteci ve içerik üreticisi maalesef belirli klişeler, yanlış bilgiler ile ekosisteme yaklaşıyor. Temel gazetecilik ilkeleri gözetilmeden, sadece alana ilişkin içerikler üreterek reklam ve etileşim modeline odaklanan haberler ve içeriklerde düşük kalite, yanıltıcı ve eksik bilgi yüzünden mezenformasyon artmakta, bu yeni teknolojiler hakkında toplumda belirsizlikler belirsiz artmakta ve tüm bunların sonucunda okuyucularda blokzinciri ve merkeziyetsiz uygulamalara güvensizlikle yaklaşılmakta.

Bu sebeple belirlediğimiz problemleri aşabilmek için okuyuculara blokzinciri ve merkeziyetsiz webdeki gelişmelere erişebilecekleri, sakin ve nitelikli bir şekilde, haftalık “Merkezsiz Bülten” adlı e-bülten hizmeti sağlamayı düşündük. Bu e-bülten merkezli çalışmalarımızı destekleyecek video, podcast içerikler üretmeyi düşünüyor, online etkinlikler düzenlemeyi düşünüyoruz.

Bültenleri okumak ve abonelik için görsele tıklayınız

Çalışamalarımı sürdürebilmem için bana Patreon üzerinden destek olabilirsin.
Become a patron at Patreon!